PDA

View Full Version : Cand si ce tratamente aplicati pentru viermele marului?

EN
21-11-2006, 02:34 PM
In fiecare an am aceeasi problema; fac stropiri la mar, dar nu stiu sa aleg momentul optim pentru a-i da in cap la viermele marului. Prin carti se zice ca se fac tratamente la avertizare, dar cine sa faca avertizarea, pentru ca nici nu mai stiu daca mai 'traiesc' acele centre de protectia plantelor care erau odata. :cry: Cum stabiliti aceste perioade optime de tratament? :(

EN
02-12-2006, 10:02 AM
:) Nu stie nimeni?

Blueflower
04-12-2006, 01:59 PM
Daca faci tratamentele periodice, s-ar putea sa nu mai ai nevoie de altceva.
"La avertizare" cred ca e la noi o notiune mai mult teoretica. Mai exista inca acele centre, dar cred ca doar daca te duci sa intrebi ofera ceva informatii. Canale de informare in masa nu au...
Asa ca mai bine te tii de calendarul stropirilor: toamna dupa ce cad frunzele, primavara inainte de intrarea in vegetatie, inainte de inflorire, in timpul infloririi, cand fructele au diametrul de X,apoi X+1 etc. Sunt vreo 10 stropiri anuale la mar, deci ai de lucru... Mai intreaba pe la fito-sanitare si iti vor spune exact cand trebuie stropiti pomii. Eu am pe-acasa o carte, dar nu tin minte pe de rost toate datele astea.

EN
07-12-2006, 06:16 PM
Ca la carte am stropit si eu; dar cred ca e o smecherie in a alege momentul optim. Altfel...jumatate din fructe au fost atacate si merele au ajuns la otet sau la tuica. Ori nu asta imi era intentia... :cry: