PDA

View Full Version : muscatele

anca
21-01-2007, 04:07 PM
salut! am si eu o intrebare pt. cunoscatori.muscatele mele sunt in beci si nu arata prea bine , ce sanse am sa le pastrez pana la primavara? :? vor da lastari noi sau le voi pierde? :cry:

Aricica mica
21-01-2007, 06:56 PM
ce inseamna "nu arata bine"? :)

inia
22-01-2007, 09:50 AM
probabil ca muscatele au frunzele mai albe, pentru ca au stat la intuneric... eu cred ca le poti scoate 'la lumina', nu le mai tine exlilate in beci, mai ales ca acum este destul de cald; nu zic sa le scoti afara, dar undeva unde sa aiba destula lumina. apoi vezi cum se comporta mai departe. pentru orice eventualitate, ia un lastar si pune-l la prins.

anca
22-01-2007, 02:18 PM
,,nu arata prea bine"-adica toate frunzele s-au uscat,tulpinile au capatul taiat mucegait si nu dau semne ca vor avea lastari noi.Am scos una si am asezat-o la geam intr-o incapere nu prea calduroasa dar nu pare sa isi revina :wink:

Aricica mica
22-01-2007, 04:14 PM
daca doar capatul unde au fost scurtate e mucegait, indeparteaza-l, adica taie sub partea mucegaita pentru a opri inaintarea mucegaiului la intreaga planta. Verifica pamantul din ghiveci sa nu fie prea apos. Muscatele prefera un sol usor spre uscat decat prea ud. Daca le lasi cateva zile cu radacinile in pamant mustind de apa, risti sa le pierzi, vor mucegai in intregime si radacina va putrezi.
Daca pamantul e ok, dupa, ce indepartezi, cu o forfecuta bine ascutita, partea mucegaita a tulpinilor, aseaza ghivecele la lumina si uda-le cu zgarcenie, putin cate putin, la 3-4 zile ...

bluesky1ro
22-03-2007, 12:00 AM
Acolo in beci fiind racoare, daca a fost prea mult umezeala apare mucegaiul, daca mucegaiul nu a afectat toata planta sfaturile de la Aricica sunt cele utile.Ideea de baza cu cit temperatura aerului e mai scazut cu atit udarile se efectueaza mai rar.

anca
01-04-2007, 12:22 PM
iubitori de plante,mi-au inflorit muscatele! Sunt o splendoare!Sunt tare mandra de ele!
http://ancusa.sunphoto.ro

ikim
01-04-2007, 05:52 PM
draga anca , florile tale sunt minunate, nu stiu de unde esti dar, draga mea ai o curte minunata si din cate am vazut eu, spatioasa, pai eu cu bucatica mea de pamant ce sa fac, cred ca incurand o sa ajung la gradini suspendate. inca odata, felicitari.
lalelele sunt minunate!

anca
16-04-2007, 08:21 PM
am revenit la scest subiect,dar cu referire la muscatele curgatoare.Cand este momentul potrivit sa scot jardinierele afara?intreb asta pt. ca la mine in oras(Vaslui) am vazut muscate scoase la balcon si nu cred ca seara le baga in casa.Si eu vreau sa le ofer mai multa lumina dar noaptea sunt temperaturi si de 2grade.
http://ancusa.sunphoto.ro

tudurachilarisa
17-04-2007, 07:41 AM
Anca ,eu sunt din Pascani,si am florile afara de aproape 3 saptamini.Nu au patit nimic .S-au inrosit citeva frunze si le-am curatat.Am afara muscatele drepte,cele curgatoare,cele crete,oleandru.calceolaria,cactusii,datura,anemone le.Cele mai sensibile le tin in balconul inchis

ikim
17-04-2007, 07:45 AM
si eu zic tot ca larisa, e ok. poti sa le scoti linistita,

anca
22-09-2007, 10:24 AM
dragutelor, ce va fac muscatele? le-ati pregatit pentru iarna? ale mele sunt tot afara si nu stiu daca sa le bag in casa. sunt inflorite si asa de frumoase...., dar imi este frica sa nu fie o noapte cu bruma si sa le omoare. voi ce parere aveti: mai rezista ele la noptile astea asa de reci?:confused:

sicamin
22-09-2007, 10:30 AM
Eu le las pana tarziu afara . Le duc pe toate in pivnita si oricum le cad frunzele. Am pus si in jardiniere niste lastari si ii duc asa in pivnita. Celelalte pe care le am puse in pamant direct ,le scot si le pun intr-o lada cu nisip sau le impachetez in ziare.
Muscatele si leandrii ii duc ultima data la "culcare."

Aricica mica
23-09-2007, 12:01 PM
muscatele sunt foarte rezistente la extremele de temperatura. Rezista pe cea mai cumplita canicula/arsita si rezista si la temperaturi foarte reci. Asa ca sicamin, bine faci ca le culci ultimele... :)

axara_me
26-09-2007, 03:43 PM
buna ziua!

am 2 muscate suparate pe mine! amandoua mai au doar 2-3 frunze, si alea unele albe altele uscate, numai tija mai e de ele :((
lumina au destula pt ca stau pe pervaz in fata geamului. de soare puternic pe ele nu se pune problema pt ca de la ora 11 nu mai imi bate soarele direct pe geam; de vorbit le vorbesc, de udat le ud :(( ce sa le faaaac?

aceeasi problema o mai am cu fuchsia; frunzele cad una dupa cealalta, si par arse, se depigmenteaza ca atunci cand pui clor pe un material inchis la culoare...:(

imi poate da cineva vreun sfat? tare nu as vrea sa le pierd...de tot
multumesc si...felicitari tuturor pt florile pe care le aveti! m-am uitat prin albumele voastre minunate:)

Aricica mica
26-09-2007, 04:15 PM
Bine ai venit pe forum axara me!
Desi se apropie vremea cand muscatele se pregatesc pentru iarna, am sa-ti dau un sfat sa-ti reintineresti muscatele. Inteleg ca de fapt aceasta este problema pe care o intampina musscatele tale: imbatranirea. Trunchiul gros si degarnisit de frunze nu mai e deloc decorativ.
Primii pasi ar fi sa schimbi pamantul din ghiveci sau, daca ghiveciul este mare, inlocuiesti stratul de la suprafata ghiveciului (jumatatea superioara), cu pamant de flori din comert (de preferat Florasol sau Florimo).
Tunzi apoi muscatele ("betzele), tulpinile care au mai ramas astfel incat sa lasi desupra solului 3-4 noduri de unde vor iesi frunze si lastari noi. Pozitionezi plantele la lumina (pe pervaz) si le uzi foarte putin. Neavand frunze nu vor avea nevoie de multa apa in substrat. Urmatoarea udare o faci cand pamantul din ghiveci se ususca binisor (dupa circa 4-5 zile, poate chiar mai mult). Muscatele nu suporta umiditatea ridicata in substrat.
Dupa circa 4 saptamani vor incepe sa apara lastari noi si tulpina sa se imbrace din nou cu frunze verzi sanatoase.

Cat despre fucsia, din ce descrii tu, inteles ca a fost atacata de insecte (probabil acarieni). Stropeste-o cu o solutie de Mospilan. Daca nu ai, pentru inceput, poti sa o speli foarte bine cu un dus cu picaturi fine si sa o pulverizezi periodic cu apa. Acarianii vor disparea daca procedezi asa la fiecare 2-3 zile. Fucsiile sun iubitoare de umiditate atmosferica iar uscaciunea aerului favorizeaza atacul acarienilor.

axara_me
26-09-2007, 10:36 PM
[/QUOTE]Cat despre fucsia, din ce descrii tu, inteles ca a fost atacata de insecte (probabil acarieni). Stropeste-o cu o solutie de Mospilan. Daca nu ai, pentru inceput, poti sa o speli foarte bine cu un dus cu picaturi fine si sa o pulverizezi periodic cu apa. Acarianii vor disparea daca procedezi asa la fiecare 2-3 zile. Fucsiile sun iubitoare de umiditate atmosferica iar uscaciunea aerului favorizeaza atacul acarienilor.[/QUOTE]

multumesc frumos de sfat. in ceea ce priveste muscata, i-am "articulat" tratamentul de care mi-ai spus si...astept sa vad ce iese:)

cat despre fuchsia...(cred ca tb sa scriu la alt thread) nici nu pot sa o ating, daramite sa ii mai pun si dusul...fie el cat de fin pe ea, caci raman chiar cu BETE :D

Aricica mica
27-09-2007, 10:43 AM
Insist sa-ti amintesc sa tii ghiveciul sau ghivecele cu muscate la lumina (dupa ce le-ai tuns desigur) astfel incat sa poata forma cat mai repede ramuri/lastari noi vigurosi.

In c priveste ingrijirea fuchsiei, gasesti aici discutii pe acest subiect: http://www.gradinamea.ro/forum/showthread.php?t=2444&highlight=fuchsia

ella
04-10-2007, 10:04 PM
Referitor la ingrijirea verbenelor ma intereseaza cata apa le place pentru ca ale mele au o tendinta PERMANENTA spre uscare:frunzele se rasucesc si se usuca(devin casante) desi s-a mai racorit sau au vreo deficienta ?
Ce conditii de iernat trebuie sa le asigur?

Larisuk
05-10-2007, 06:10 PM
De azi m-am imbogatit cu5 muscate englezesti ,gratie Ancai.Multumesc Anca si pentru muscatele curgatoare .Vrei un puiut de maranta sau de passiflora?

axara_me
07-10-2007, 05:26 PM
salutare!
revin cu vesti despre muscatele mele!
am doua.
pe una am taiat-o in urma cu ceva timp in urma sfaturilor voastre. i-a dat o frunzulita mica. e super si ma bucura.
pe a doua am "articulat-o" doar la o ramura, sa vad ce se intampla. cealalta ramura si-a revenit in urma schimbarii pamantului cred. are frunze verzi si multe:) inainte era un bat cu doua frunze alb-galbene si atat.

astept sa vad ce se mai intampla:)
pup si ms de sfaturi.

mona
12-10-2007, 07:23 PM
Eu le las pana tarziu afara . Le duc pe toate in pivnita si oricum le cad frunzele. Am pus si in jardiniere niste lastari si ii duc asa in pivnita. Celelalte pe care le am puse in pamant direct ,le scot si le pun intr-o lada cu nisip sau le impachetez in ziare.
Muscatele si leandrii ii duc ultima data la "culcare."

Salut iubitorilor de plante!
M-am inscris pe forum in cautarea unui sfat avizat. Pe scurt, m-am "lacomit" la muscate obisnuite (nu curgatoare) si, din doua ghivece, am ajuns sa umplu balconul. Nu voi avea unde tine ghivecele peste iarna si as prefera o depozitare mai "compacta", in pivnita, ce sa excluda ghiveciul din peisaj. Din citatul de mai sus se pare ca se poate. Pot sa va rog sa-mi dati detalii exacte despre cum trebuie procedat? Mai trebuie sa las pamant pe radacini, etc, etc...?????
Cu multumiri,
mona

sicamin
12-10-2007, 09:19 PM
Mona ,eu inca nu am dus anul acesta in pivnita muscatele ,dar cat de curand le voi duce. Le scot cu pamant cu tot si le pun in ladite la care le pun niste ziare sau cartoane jos, sa nu curga pamantul. Pun si ceva nisip sa nu fie radacinile pe afara. Nu le ud deloc toata iarna. In septembrie am luat si lastari si am pus in jardiniere,pe care le voi duce tot in pivnita asa cum sant.

mona
13-10-2007, 09:21 AM
Multumesc Sicamin! La cum e vremea, cred c-o voi face saptamana viitoare. Si cu cele curgatoare tot asa procedezi?

sicamin
13-10-2007, 12:16 PM
Curgatoare am doar o singura jardiniera ,bordo, dar o duc asa cum e in pivnita.Ale mele nu sant chiar asa mari ca le-am pus cam tarziu ,dar tot au cate 3-4 lastari pe o tulpina.

mona
13-10-2007, 04:38 PM
Cam asa si ale mele. Anul trecut am tinut 2 tufe tinere in uscatorie si am avut cam mult de tuns in primavara ptr ca au vegetat cam aiurea din cauza luminii. Dar, per global, s-au tinut bine... Ok, le duc in pivnitza.

anca
13-10-2007, 11:13 PM
fetelor, dar la voi muscatele nu sunt inflorite?la mine parca au innebunit. cele curgatoare nu mai termina cu florile, sunt pline de boboci, iar cele obisnuite tin si ele pasul. doar muscatele englezesti am reusit sa le bag azi in casa.mi-e mila sa le bag in casa asa pline de flori si apoi sa se ofileasca din lipsa luminii.:(

sicamin
14-10-2007, 12:09 AM
Anca daca vrei sa ai flori frumoase si la vara ,trebuie sa le lasi iarna in repaus.
Si la mine sant inflorite muscatele,begoniile de gradina si petuniile. Poate sa se opreasca dupa frigul care a fost zilele astea.

mona
14-10-2007, 01:03 PM
Anca, eu m-am invatat minte in ultimii ani. Acum prefer sa le pregatesc pe iarna dupa cum e vremea, nu dupa cat vegeteaza. Si ale mele infloresc acum mai ceva ca peste vara dar mai bine le "bruschez" eu decat sa le bruscheze un inghetz neanuntat. In plus, voi merge pe mana lui sicamin si voi alege pivnitza spatiilor luminate (casa, birou, uscatorie - toate incercate anterior) pentru ca prea se sleiesc vegetand inutil. Sicamin are dreptate. Lasa-le sa se odihneasca.

anca
03-11-2007, 12:56 PM
am dus in beci toate muscatele cu exceptia celor englezesti, pe care nu am avut timp sa le tund ca sa formez noi butasi. astazi am facut o vizita si am vazut ca au frunzele depigmentate si ma intreb daca este normal sa se intample asa? stiu ca din lipsa luminii pierd din clorofila dar ma intreb daca pana la primavara mai rezista si nu le pierd.am multe care anul asta le-am primit si ar fi pacat sa nu le mai am.

ikim
11-11-2007, 09:28 AM
anca, eu pe cele zonale le tin in beci de multi ani si si-au revenit miraculos in fiecare an, acum este prima data cand bag muscate curgatoare in beci, o sa vad la primavara daca mai scot ceva.

anca
11-11-2007, 11:35 AM
am sa le las in beci si am sa le ud foarte rar, dar pana la primavara am mari emotii....

sicamin
12-11-2007, 06:46 PM
Muscatele mele inca infloresc desi stau in pivnita. Le-am pus in jardiniere ,in pamant de gradina.Este racoare acolo dar au lumina.

Aricica mica
13-11-2007, 03:42 PM
daca au lumina, vor inflori in continuare. :)... poate daca le uzi mai putin se vor opri din inflorire si vor face un pic de pauza...

sicamin
14-11-2007, 12:42 PM
Nu le mai pun apa sa se odihneasca si ele. Oricum au fost harnice toata vara si merita o pauza.

tita73
14-11-2007, 10:46 PM
Fetelor este valabil si pentru muscatele curgatoare,adica sa le pun in beci fara sa le ud?

Aricica mica
15-11-2007, 11:03 AM
da, e valabil, desi muscatele curgatoare sunt mai sensibile si mai greu de pastrat peste iarna. Dar daca te hotarasti sa le bagi la beci, tundele si nu le mai uda... Mai precis: uda-le dar foarte foarte rar. O data la o luna si foarte putina apa, cat sa nu se usuce radacina. :)

lizi2
15-11-2007, 04:17 PM
buna fetelor
mai aveti lastari de la muscatele tunse?as dori sa plantez muscate
multumiri

anca
15-11-2007, 04:21 PM
iti pot trimite eu cativa dar pe luni ca sa vedem si cum este vremea.:)

lizi2
15-11-2007, 05:33 PM
multumesc ti-as ramane indatorata