PDA

View Full Version : M-a tras curentul...si nu e bine deloc

Marian23
06-03-2010, 02:55 PM
Acum vreo 2-3 zile m-a tras curentul si nu pot sa-mi misc deloc partea stanga a feței , adica nu pot sa inchid ochiul stang fara sa-l inchid si pe dreptu, cand deschid gura partea stanga ramane aproape inchisa, daca ma stramb.. partea stanga ramane la fel.

Pe scurt... ce sa fac? Inafara de a ma duce la doctor...pana la urma cred ca o sa ma duc.. da.. ma rog..

floare mica
06-03-2010, 03:07 PM
Pina ajungi la medic fereste-te de curent, nu bea apa rece ci calduta si ia un antiinflamator de exemplu aspirina sau paracetamol max. 3 tablete /zi. Mergi cit mai repede la un medic,poate e vorba despre altceva.

Marian23
06-03-2010, 03:18 PM
Aha...deci trebuie sa ma duc la doctor...marfa..
Alte idei?

camellia
07-03-2010, 12:22 PM
Eu cred ca nu-i de gumit cu asa ceva , eu personal , m-as duce imediat la medic . Exista medicamentatie speciala pentru astfle de cazuri si doar medicii o pot prescrie . Cu cat mergi mai repede la medic , cu atat e mai bine , vindecarea este mai sigura si mai rapida .

Woody
08-03-2010, 10:34 AM
Eu am o cunostinta, sofer de profesie, care a mers cu geamul deschis la masina. Vreau sa spun ca a facut tot asa o forma de pareza( sau paralizie) pe partea stanga a fetei. Daca nu ar fi tratat-o cu un medic era posibil sa ramana cu deficiente pentru ca muschii nu isi revin cu una cu doua. Nu vreau sa te sperii dar el a facut timp de vreo luna sedinte de recuperare. Asadar prezinta-te urgent la doctor ca nu e de gluma si acasa nu ai cum sa te tratezi!

Marian23
11-03-2010, 10:00 AM
Am fost la doctor duminica si mi-a dat setu de medicamente... sper sa-mi treaca...

camellia
11-03-2010, 12:04 PM
Marian , este foarte important sa te tii de tratament si sa stai departe de curentii de aer , vant si ar fi bine pentru o perioada sa porti un fes pe cap sau macar vata in urechi . Iti doresc insanatosire grabnica !

vladivostok
11-03-2010, 02:59 PM
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa te consulte cat mai repede un medic daca nu a facut-o pana acum pentru ca nu e o problema minora (cum ar fi o raceala) ci una demna de toata atentia. Camellia spune bine..fereste-te de curent si iesi pe afara numai cu capul acoperit. Sa ne mai spui cum te simti. Toate cele bune!

iuli
12-03-2010, 05:10 PM
Am fost la doctor duminica si mi-a dat setu de medicamente... sper sa-mi treaca...

Atunci e bine daca ai luat ceva, ca altfel te tine o perioada lunga si nici nu poti sti daca ti se inrautateste starea sau te faci bine. Macar, asa, luand medicamente trebuie sa simti o ameliorare usoara, totusi. Sa te faci repede cat mai bine iti doresc! :)

Marian23
15-04-2010, 08:55 PM
Am cam uitat de forumu asta... mi-a trecut pana la urma... in 6 saptamani..mult...dar a trecut

Woody
16-04-2010, 12:37 PM
A durat mai mult decat am estimat eu, dar bine ca ai reusit sa te vindeci in cele din urma. Se pare ca nu prea aveai nici o sansa sa te tratezi acasa, asa ca mai bine ai facut ca te-ai dus la medic. Multa sanatate si sa ai grija in viitor!:)

DanielaS
16-04-2010, 01:18 PM
Buna Marian, am si eu o intrebare daca nu te deranjeaza. Tratamentul oferit de medic a constat doar in a lua niste medicamente sau a trebuit sa si exersezi acele grupe musculare afectate, in cadrul unor sedinte de recuperare?

Marian23
17-04-2010, 02:05 AM
Decat medicamentele, iti pot explica acum si exact ce am avut :

Era un nerv care el normal e pozitionat undeva pe la mijlocul fetei, si din cauza frigului/curentului el s-a deplasat undeva pe la ureche, dupa ce face asta, el avanseaza cate 1 mm/zi inapoi spre locul lui normal , iar daca faci un calcul, da undeva in jur de 6-7 saptamani.
Ca sa treaca, trebuie sa iei medicamentele alea (dar trece si fara..parerea mea) si sa te feresti de curent/frig/vant

camellia
18-04-2010, 07:25 PM
Marian , ma bucur sa aud ca esti bine :) Doamne ajuta !