Forum GradinaMea.ro

Mergi inapoi   Forum GradinaMea.ro > Totul despre gradina > Bolile si daunatorii plantelor

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Vechi 15-06-2008, 11:52 PM
Aricica mica's Avatar
Aricica mica Aricica mica is offline
Super Moderator

Data inscrierii: May 2006
Locatia: Bucuresti
Implicit musculite, paduchi, pureci de plante si alti daunatori

Am deschis acest subiect pentru situatiile cand plantutele noastre dragi sunt la atacate de diverse insecte nedorite si nu cunoastem tratamentul.
Fie ca le achizitionam cu acesti "musafiri" nepoftiti, fie ca sunt invadate plantute ce se afla demult in colectiile noastre, trebuie sa aplicam imediat tratamentul potrivit.
Reply With Quote
Vechi 16-06-2008, 12:04 AM
Aricica mica's Avatar
Super Moderator

Implicit

15-06-08 6:30 PM, valentyna a scris:
Quote:
Publicat prima data de valentyna
buna.azi am fost la piata si nu am putut rezista si am luat o fuchsia rosu cu mav de la o precupeata.cand am ajuns acasa am vazut ca era plina de paduchi albi.am inceput deratizerea:i-am spalat frunzele cu solutie de decis si am pulverizat-o un pic si cu sprey pt muste.sper sa nu o afecteze.i-mi e prea draga sa o pierd.
Reply With Quote
Vechi 26-06-2008, 03:22 PM
camellia's Avatar
camellia camellia is offline
Senior Member

Data inscrierii: Mar 2008
Locatia: Temesvar
Implicit

muscatele mele din exterior sunt atacate de omizi verzi care le mananca frunzele si bobocii si nu stiu ce sa mai fac . am fost la florarie si mi-a dat un spray care nu a avut niciun rezultat . Am controlat muscatele una cate una , am omorat omizile dar iarasi au aparut . cred ca vin de la pomii din jur
ce ma sfatuiti ?
Reply With Quote
Vechi 31-07-2008, 05:03 PM
camellia's Avatar
Senior Member

Implicit

Incerc sa-mi ingrijesc plantele pe cat pot de bine dar se pare ca nu reusesc . Exista vreo solutie de preventie a bolilor ? Incerc orice varianta ca sa le vad sanatoase

De circa 2 luni incerc sa scap o planta de paduchi rosii ( arata ca si cum ar fi prafuita si se vad panze mici pe frunze ) . Am stropit-o cu Mospilan, cu spirt 'indoit 'cu apa , am scos-o din pamant si am spalat-o in intregime si ultima data am cumparat 1 spray destul de scump de la Metro si tot degeaba. O stropesc cu apa cam la 2 zile ( cu pulverizator ) pentru ca am inteles ca paduchilor nu le place umezeala. In camera aerul este destul de uscat
Paduchii se transmit si la alte plante ?

Am observat musculite albe la o planta si am scos-o afara ca sa o tratez. Stie cineva ce este mai indicat ptr musculite albe ? Nu vreau sa incerc atatea varianta ca si la prima
E posibil sa se fi dus musculitele si la alte plante ?!?
Vechi 31-07-2008, 11:21 PM
rox94ana

Implicit

Eu am avut musculita alba pe fucsii. l-am tratat si planta a murit.
Reply With Quote
Vechi 31-07-2008, 11:33 PM
Aricica mica's Avatar
Super Moderator

Implicit

Fucsiile sunt printre plantele cele mai predispuse la atacul musculitei albe (Trialeurodes vaporariorum). Cel mai bine este sa le tienti in spatii bine aerisite, cu ventilatie buna si sa le pulverizati periodic cu apa. Musculita alba prolifereaza in spatii umede dar inchise, cu caldura ridicata si fara aerisire. Stropeste cu una din urmatoarele insecticide, sub forma de solutie: Decis, Talstar sau Fastac.

Reply With Quote
Vechi 02-08-2008, 02:43 PM
camellia's Avatar
Senior Member

Implicit

Aricica mica , multumesc pentru ajutor.
Vechi 03-08-2008, 06:55 PM
Aricica mica's Avatar
Super Moderator

Implicit

Cu placere, camellia.
Sa ne tii la curent cu starea fucsiei tale. Ai grija sa nu depasesti concentratia recomandata pe ambalaj, la insecticidul pe care-l vei folosi. Alegi unul singur din lista respectiva si-l folosesti de maxim 2 ori consecutiv, numai daca mai apar musculite dupa prima aplicare. Lasi sa treaca cel putin 6-7 zile intre tratamente.
Reply With Quote
Vechi 22-08-2008, 02:46 PM
anca878

Implicit Chestii minuscule in pamant

Am observat astazi ca in pamanul unei Passiflora si pe ghiveci au aparut niste insecte minuscule, unele albe iar altele putin mai mari, cam de 1 mm, gri. pe plata in sine nu am descoperit nici o insecta, ou sau urma de daunator.
Passiflora mea e des pulverizata cu apa, iar acum am trecut si la masuri mai rdicale (pulverizare cu apa+ alcool+ sapun) ori moare ori traieste dar nu vreau sa se transmita chestiile astea si la alte plante...

Ce ar putea fi? planta vad ca nu sufera... sunt daunatori sau chestii normale in pamantul de flori
Reply With Quote
Vechi 22-08-2008, 03:59 PM
camellia's Avatar
Senior Member

Implicit

Urmareste insectele si daca sar , sunt purici de pamant . Am avut si eu si am rarit udatul pamantului pentru ca se faceau de la umezeala . Nu au facut insa nici un rau plantei .
Asteapta oricum si alte pareri , eu doar cu asta m-am confruntat
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Cautare avansata
Display Modes

Reguli de publicare
You may nu post new threads
You may nu post replies
You may nu post attachments
You may nu edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] codul este On
Codul HTML este Off
Mergi la sectiunea

Timpul este setat GMT +3. Ora este acum 08:07 AM.

Licenta vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.